SACD levert surround sound in cd-formaat. Het speciale formaat kan alleen worden gebruikt met speciale spelers of de eerste versie van de PS3.
Een Super Audio CD is...
De sinds 1999 verkrijgbare Super Audio CD (SACD) is een verdere ontwikkeling van de gewone audio-cd en een concurrent van de dvd. Het door Sony en Philips gezamenlijk ontwikkelde product levert in vergelijking met de audio-cd een hogere digitale resolutie en kan surround sound (rondom geluid) zonder verlies van gegevens opslaan en weergeven.
Surround sound vanaf een cd - maar alleen met speciale spelers
Het betere geluid van de Super Audio CD wordt bereikt door een naar verhouding hogere bemonsteringsfrequentie. Op die manier is met de SACD al bij de gewone stereoweergave een kwalitatief beter geluid mogelijk dan met de gewone audio-cd.
De bij de SACD toegepaste Direct Stream Digital (DSD)-techniek voor de omzetting van analoge signalen in digitale signalen, vereist zowel bij de opname als bij de weergave een uiterst snelle signaalverwerking. Gewone cd-spelers kunnen dat niet, reden waarom er speciale SACD-spelers nodig zijn.
De hoge signaaldichtheid op SACD’s vergt bovendien ook meer opslagcapaciteit op de gegevensdrager. Daarom beschikken de SACD’s over zogenaamde high-density lagen.
Drie varianten met een speciale kopieerbeveiliging
De Super Audio CD is verkrijgbaar in drie varianten, die van een speciale kopieerbeveiliging zijn voorzien:
De enkellaags SACD heeft slechts één high-density laag.
De dubbellaags SACD beschikt over een tweede laag en daarmee over een langere opnameduur.
De hybride enkellaags SACD combineert een high-density laag met een laag die ook met gewone cd-spelers kan worden afgespeeld. De hybride SACD is de meest gebruikte variant van de Super Audio CD.
De high-density lagen van de SACD’s zijn voorzien van een speciale kopieerbeveiliging, die uit meerdere beveiligingsniveaus bestaat. Zo kan bijvoorbeeld het gecodeerde inloopspoor van een SACD uitsluitend gedecodeerd worden door een hardwarecomponent in de SACD-speler.
Er is dure hifi-apparatuur nodig voor een omstreden geluidsvoordeel
Het geluidsvoordeel van Super Audio CD’s is omstreden. Het is niet bewezen, dat de theoretisch onhoorbare frequenties boven 20 kHz op SACD’s een hoorbare invloed hebben op het audiosignaal. Bovendien zijn veel versterker- en luidsprekersystemen helemaal niet in staat om een noemenswaardig deel van de frequenties boven 20 kHz te verwerken en weer te geven.
SACD’s zijn niet duurder dan gewone audio-cd’s, maar vereisen wel dat men beschikt over dure hifi-apparatuur.
De meer voordelige SACD-spelers zijn altijd dvd-spelers met een SACD-afspeelmogelijkheid. De eerste versie van de spelconsole PlayStation 3 van Sony is ook geschikt voor de SACD.
Let bij de aanschaf op het SACD-logo aan de voorkant van de apparaten en kijk of ze beschikken over de benodigde uitgangen voor surround sound.